Rudzki Most


Rudzki Most, znany w języku niemieckim jako Rudabrück, to interesująca część Tucholi, ulokowana w jej południowo-wschodniej części. Osiedle to zostało włączone do miasta w 1955 roku i znajduje się nad zachodnim brzegiem rzeki Brdy, na skraju malowniczego Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Rudzki Most jest znaczącym punktem na szlaku kajakowym, co czyni go popularnym miejscem dla miłośników tego sportu. Zlokalizowany jest tu również kemping, co sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na łonie natury. Niewątpliwie warto zwrócić uwagę na pomnik przyrody, jakim jest głaz narzutowy zwany Kamieniem Jagiełły, który można znaleźć w nurcie Brdy nieopodal mostu na drodze wojewódzkiej nr 240. Ten imponujący kamień ma obwód około 8 metrów i wysokość 2,5 metra, co czyni go ciekawym punktem na mapie regionu.

Miejscowość Rudzki Most pełni także ważną rolę religijną, będąc siedzibą rzymskokatolickiej parafii Opatrzności Bożej. Historię tego miejsca należy jednak także zestawić z tragicznymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej, kiedy to w dniach 24, 27 i 30 października oraz 2, 6 i 10 listopada 1939 roku niemieccy okupanci dokonali masowych rozstrzeliwań miejscowych Polaków, w tym osób z inteligencji. W miejscu, gdzie niegdyś znajdowały się zbiorowe mogiły, postawiono pomnik upamiętniający te tragiczne wydarzenia.

Począwszy od listopada 1946 roku, z sześciu mogił ekshumowano szczątki 227 ofiar, z których 34 pozostały niezidentyfikowane. Pochowane zostały one w Tucholi, gdzie zbudowano pomnik w formie mauzoleum. Rudzki Most przeszedł również przez wyjątkowo trudny okres w czasie okupacji, w trakcie której w 1943 roku okupanci nadali mu nazwę Raudenbrück. Ten trudny rozdział w historii miejscowości zakończył się 14 lutego 1945 roku, kiedy to Rudski Most został wyzwolony przez żołnierzy 49 Armii 2 Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej.

Most drogowy, który obecnie znajduje się w Rudzkim Moście, został zbudowany w 1958 roku, zastępując wcześniejszy most drewniany, stanowiąc tak ważny element infrastrukturalny.

Przypisy

  1. Dudek Krzysztof. Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Tom II: Brda i Kanał Bydgoski; Oddział Pomorsko-Kujawski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Grudziądz-Bydgoszcz, 2012.
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13.12.2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200).
  3. Dolata 1971, s. 470.

Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":

Miejski Rów | Piszczek (Tuchola)

Oceń: Rudzki Most

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:18